Alt Yüz Estetiği

Gülüş Tasarımı | Smile Institute

separator

Zamanla yaşımız ilerledikçe dişlerdeki aşınma nedeniyle , çene ucu ve burun arasındaki mesafe kısalıyor, dudak kenarlarını aşağı çeken çizgiler oluşuyor. Burun kenarından aşağıya inen gülme çizgileri belirginleşiyor. Yerçekiminin de etkisiyle yanaklarımız aşağıya doğru iniyor. Tüm bu değişim çok yavaş ama gittikçe belirginleşerek devam ediyor. Dişlerimizi estetik laminalarla, beyazlatma ve bonding tedavileriyle daha güzel ve genç yapabiliyoruz. Estetik Porselen Lamina ve Venerlerle istediğimiz gülümsemeyi tekrar geri kazanabiliyoruz. Fakat yüz bir bütündür. Yenilenmiş pırıl pırıl bir gülümsemeyle birlikte çevre dokularda desteklenirse tedavi tam sonuca ulaşıyor. Dudaklardaki doku kaybı dermal dolgu maddeleriyle hafifçe destekleniyor. Dudak asla yeniden yapılmıyor, amaç dokulardaki kaybı tamamlamak. Belirgenleşen gülme çizgileri, elmacık kemik ve yanaklarda oluşan çökmeler yine dolgu maddeleriyle dolduruluyor. Hastaların başka bir yüze ve ifadeye sahip olmaları istenmiyor. Göz çevresi ve alında oluşan mimik çizgilerin belirginleşmemesi için Botox uygulaması yapılabiliyor. Kesinlikle yüz ifadenizin değişmesini istemiyoruz. Bununla birlikte gummy smile dediğimiz gülerken diş etlerinin cok fazla görünmesini yine dermal dolgu materyalleri ve botoxla daha estetik hale getirilir. Estetik bütünün uyumudur. Amerika’da “Smile Studio” İngiltere’de “Smile Institute” olarak bilinen “ Gülümseme Tasarımı”, Türkiye’de Diş Hekimi Emek Külür tarafından uygulanmaktadır.

Londra’nın meşhur Harley Street’inde bulunan K&T Medical Estetic Center’da eğitimini tamamlayan Diş Hekimi Emek Külür, Nişantaşı’nda bulunan Smile Institute’da güzelliğinize güzellik sağlığınıza sağlık katmaya devam ediyor.

Bu yüzden özellikle Londrada başlayan, yeni bir ekol haline gelen bu konsept ile, diş estetiği üzerine çalışan diş klinikleri, yüzü bir bütün olarak değerlendirmekte ve tedavilerini uygulamaktadır.
 


Laminate Veneer

Porselen Laminate Veneer'ler

separator

Estetik tedavilerden en çok tercih edilenlerden biri porselen laminate veneerlerdir. Porselen laminate venerler, dişin rengini, boyutlarını ve şeklini değiştirmek için uygulanabilecek en etkili ve en konservatif yöntemdir. Dişteki kötü renkleşmeleri maskelemek ya da dişin şeklini değiştirmek için, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılırlar ve dişte tekrarlanabilecek renklenmelere karşı dirençlidirler. Kalınlıkları bir lensin kalınlığından daha fazla değildir, diş yüzeyinden çok az aşındırma yapıldığı için konservatiftir ve zararsız bir işlemdir. Üstelik, görüntüyü mükemmel derecede değiştirirler. Estetik çalışmalarda, rutin olarak uygulanan, acı vermeyen bir yöntemdir ve tedavi bittiğinde hastalar ideal gülümsemelerine kavuşmaktadır.

Tetrasiklin renkleşmeleri, minenin mikro harabiyeti, dişin boyun bölgesindeki aşınmalar, dişeti şekillendirilmesi sonrasında diş boyutlarının estetik amaçlı arttırılması durumunda, porselen laminate veneer uygulaması çok başarılı sonuçlar vermektedir. Önemli olan bu tedavinin, tecrübeli ve doğru ellerde yapılmasıdır. İki seanslık acısız bir tedaviyle, 10 gün içinde sağlıklı ve etkileyici bir gülümseyiş kazandırılabilir.
 


Dişeti Düzeltmeleri

Diş Eti Düzenlemeleri

separator

Gülüş tasarımında diş etlerinin simetrisi ve gerektiği kadar görünmesi uygulanan birey için önemli ve tamamlayıcı bir unsurdur. Güldüğümüz zaman diş ve diş etinin birleşim sınırı görünmelidir. Gülüş esnasında olması gerekenden daha fazla diş etinin görünmesi birey için estetik değildir. Bu sorun basit bir cerrahi işlemle kolaylıkla düzeltilebilir.

Ayrıca Gummy Smile terimi ile anlatılan, konuşurken ve özellikle gülerken diş etlerinin çok fazla görünmesi durumunu, Botox uygulaması ile cerrahi müdehaleye gerek kalmadan düzeltmek mümkündür. Özellikle üst dudakta, dudak alt sınırına dermal dolgu maddeleri ile volüm kazandırılıp, diş etinin daha az görünmesi sağlanabilir. Gummy Smile olan hastaların genellikle üst dudakları daha ince olduğu için, yüz estetik ve dengesinin sağlanmasına da katkı sağlanmış olup, gülümseme estetik olarak güçlendirilebiliyor.
 


Bleaching Tedavisi

Beyazlatma

separator

Profesyonel çalışan insanlar görünümlerine çok özen gösteren kişilerdir. Öğlen arası diş yüzeyi temizliği en çok uygulanan tedavilerden biridir. Puro sigara kahve ve çaydan kaynaklanan lekelenmeleri yarım saat gibi bir sürede temizlenebilir. Bunun dışında dişlerinin doğal olarak daha beyaz olmasını tercih edenler için diş beyazlatma işlemi uygulanabilir.

Bleaching, yani diş beyazlatma işlemi dişlerin rengini doğal olarak 5 ile 10 ton açma işlemidir. Bu tedavide dişlerin üzerinde herhangi bir boyama yada madde kaybı yapacak işlem yapılmaz, dolayısıyla dişlere hiçbir zararı yoktur. Dişin yapısı birbirine bağlı kanallardan oluşmaktadır. Bu kanallar sayesinde dişler, ağız içinden sürekli sıvı emerler. Beslenmemiz çoğunlukla renkli yiyecek ve içeceklerden oluştuğu için zamanla dişler koyulaşıyor. Beyazlatma işleminde bu kanallar içindeki renklenmiş sıvı dışarı atılıp yeniden renksiz sıvıyla dolması sağlanıyor. Bu, kirlenmiş boruların içinin temizlenmesi gibi düşünülebilir. İşlemden sonra 48 saat renkli tüm yiyecek ve içecekten uzak durmasını tavsiye edilir, çünkü bu zaman aralığında dişler ağızdaki sıvıyı maksimum derecede sıvı emmektedir. Çay, kahve, kırmızı şarap, kola, soya sos gibi yiyecek ve içecekten uzak durmak gerekir. Bu sistem, klinikte 1 saat gibi bir sürede yapılır. Buna officce bleaching denmektedir. Hayatımızın geri kalan zamanında yediklerimiz, şeffaf ve beyaz olmadığı için zamanla renk bir iki ton geri dönebilmektedir. Bunun için de kişinin kendisine ait özel aparey hazırlanır. Bu aparey çok ince ve ağızda çok yer kaplamayan plastik kılıflardır. Bunların yardımıyla belirli zaman aralıklarıyla verilen ilaçlar, hastalar tarafından evlerinde uygulanmaktadır. Kendi ihtiyaçlarına göre ayda bir veya 2 ayda bir yapılabilir. Böylece renklenme hissedildiğinde, uygulanarak tekrar beyazlatılabilir. Keişiye özel hazırlanmış kılıflar, ömür boyu kullanabilirler. İlaçlar bittikçe, diş doktorundan temin edilerek beyazlatmaya devam edilebilir. Bu sisteme de Home Bleacing denmektedir. Bu iki sistemin birlikte kullanılması kalıcı uzun süreli beyazlığı sağlamaktadır. Dişlerin rengi cçk koyu değilse, sadece Home Bleaching yeterli olabilmektedir.

Office Bleaching 1saat sürüyor. Tercihe göre 20 dakikalık periyotlarla 3 seansta da yapılabilir. Home Bleaching evde yapıldığı için kişinin kendi tercihine kalmıştır. İster televizyon seyrederken, ister bilgisayar başında çalışırken, ister gece yatarken uygulayabilir.