Alt Yüz Estetiği

Botox ve Dermal Filling

separator

Diş hekimliğinde gülüş estetiği üzerinde çalışılırken, hekimi en çok zorlayan konu Gummy Smile dediğimiz gülerken ya da konusurken diş etlerinin çok görünmesi durumudur. Diş etlerine uygulanan gingivektomi cerrahisiyle diş etleri kısaltılsa bile, bu yöntem çoğu zaman yeterli olmayabilir. Özellikle gülerken o bölge kaslarının çok aktif olmasına bağlı diş etleri ön plana çıkmaktadır. Bunu engellemek için Botox tedavisinden yararlanabilinmektedir. "M. Levator Labii Superioris Alaeque Nasi" isimli kasa 2-3 U/Alan Botox uygulaması ve "M. Orbicularis Oris" isimli kasın 4 enjeksiyon bölgesine 1-2 U/alan Botox enjeksiyonu yapılması tedavi için istenilen sonuçları verebilmektedir.

Özellikle üst dudakta, dudak alt sınırına volüm arttırarak diş etinin daha az görünmesi için dermal dolgu maddelerinden faydalanabilinektedir. Gummy Smile olan hastaların genellikle üst dudakları daha hacimsiz olduğu için yüz estetik ve dengesinin sağlanmasında da fayda sağlanmaktadır.

Diğer önemli konu ise, alt yüz yüksekliğinde oluşan kayıplardır. Hastaların yaşa bağlı olarak dişlerinde olusan aşınmaya bağlı çene ucu ve burun ucu arası mesafe daralır. Oral Commisura'lar aşağı yöne dönmektedir ve Marionet çizgileri oluşmaktadır. Dişlerin restorasyonu planlanırken, dikey boyutu arttırmak gerekir. Dikey boyutun tekrar geri kazanılmasıyla Commissura'larda düzelme görülse de, yerleşmiş çizgilerin dermal dolgu maddeleriyle restorasyonu gerekmektedir.
 


 

Laminate Veneer

Alt Yüz Bölümü Estetiği

separator

Alt yüz bölümü estetiği olarak adlandırılan dudaklar, dudak üstü bölge, çene, dişler ve diş etinin hem ağız sağlıgı, hem de estetik açıdan komple restore edilmesi dünyadaki yeni trendlerden biridir. Bu trendde, diş hekimleri ve medikal estetik uygulayan hekimler birlikte çalışmaktadır.

Hastalar, kliniğe estetik diş tedavisi uygulaması ile ilgili başvurduğunda, ekip tüm yüzün değerlendirmesini yapar. Öncelikli olarak hastanın isteklerinin ve beklentilerinin anlaşılması çok önemlidir. Sadece dişlerin gencleştirilip güzelleştirilmesiyle beklentisiyi karşılamak mümkün olmayabilmektedir. Dişleri estetik laminalarla, beyazlatma tedavileriyle daha güzel ve genç yapmak mümkündür. Estetik Porselen Lamina ve Veneerler ile istedinilen gülümseme tekrar geri kazanılabilir, fakat yüz bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Yenilenmiş pırıl pırıl dişler, tedaviyle birlikte çevre dokuların da gençleştirilmesi ile desteklenirse tedavi tam sonuca ulaşır. Dudaklardaki doku kaybı, dermal dolgu maddeleriyle hafifçe desteklenir. Belirgenleşen gülme çizgileri, elmacık kemikleri ve yanaklarda oluşan çökmeler yine dolgu maddeleriyle doldurulur. Göz çevresi ve alında oluşan mimik çizgilerin belirginleşmesini önlemek için Botox uygulaması yapılır. Cildin yenilenmesine yönelik tedavi programı başlatılır. Yenilenmiş ve şekilendirilmiş diş yapısıyla yüzün gençleştirilmesinde bütünlük sağlanır.
 


 

Dişeti Düzeltmeleri

Botox ile Bruksizm Tedavisi

separator

Bruksizm, toplumda görülen en yaygın hastalıktır. Toplumun yüzde yetmişin dişlerini sıkmakta veya gıcırdatmaktadır. Bu hastalık 2 yaşından 70 yaşında kadar görülebilmektedir. Cinsiyet ayrımı göstermese de, modern toplumlarda erkeklerde, kırsal kesimlerde kadınlarda daha fazla görülüyor. Bu hastalığın nedeni genelde stres, depresyon, anksiyete, huzursuz bir yaşam ve dişlerin yapısal bozuklukları olmaktadır. Bruksizm tedavisinde Botox kullanılabilmektedir.

Botox, kas kuvvetini azaltma etkisi nedeniyle ilk olarak fizik tedavi uzmanları tarafından kullanılmıştır. Yüzde de fazla calışan kasların kuvetlerinin dengelenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Dişlerini sıkmayı sağ1ayan 2 büyük kas bulunmaktadır ve bu kaslar, diş sıkma alışkanlığı olanlarda daha da kuvvetlenmektedır. Dolayısıyla bu aşırı kuvvetlenmiş kasa Botox uygulaması ile normal bir çiğneme kuvvetine geri getirmek mümkündür. Bu şekilde dişleri daha az sıkılarak daha az zarar verilmesi sağlanır.