Emek Külür'den Gençlere "Başarılı Kariyer" için Tavsiyeler

separator

Koç Üniversitesi Radyosu - Söyleşi

Diş Hekimi Dr. Emek Külür, Koç Üniversite Radyo’sunda, Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hale Üner ve TOÇEV Başkanı Ebru Uygun’un hazırlayıp sunduğu İş Dünyasından Sivil Topluma Sosyal Değişim Liderleriyle Söyleşiler programının konuğu oldu.

Liderlik, kariyer başarı öyküleri, sosyal girişimcilik, sosyal sorumluluk projeleri gibi konuların ele alındığı programda; 20 yıldır diş hekimliği görevini sürdüren Emek Külür, başarılı kariyer öyküsüyle gençlere mesajlar içeren keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Radyo söyleşisinde önce kariyeriyle ilgili soruları yanıtlayan Dr Emek Külür, “Ege Üniversitesi’nden mezun oldum ama aklımda hep yurtdışında bir eğitim vardı. Beni yönlendiren bir ailem vardı. Mezun olduktan sonra nerede çalışacağım neler yapacağım önümde hazır paket haklinde duruyordu. Ama içimdeki dürtü 2 buçuk yıl süren New York yolculuğumun başlamasına neden oldu. New York Üniversitesi’nde implant uzmanlık alanıyla ilgili eğitim görmek için her şeyi ayarladım. Babam son güne kadar gitmeme izin vermedi. Sonuçta gittim. 23 yaşındaydım ve orada ciddi askeri bir eğitim alır gibi yaşadım. New York Üniversitesi İmplant Kürsü Başkanı Denis Tornov’nun yanında asistan oldum.4 gün okula gidiyorum, 3 gün de Brooklyn Hastanesi’nde gönüllü staj yapıyordum. Heyecan, hayal kurmak, bunlar hep insanı tetikliyor ve o hedefe doğru gitmesinde ileriye doğru bir atış... Heyecansız yapıyorsa, sadece görevini yerine getiriyordur. O görev de yüzde 100 yerine getirilmez” diyerek New York’ta mesleğe nasıl başladığını anlattı.

" ÇOCUKLARI BİLİNÇLENDİRMEK ÖNEMLİ "

New York’ta geçirdiği ikibuçuk senenin ardından ABD’deki hastane sistemi odaklı çalışmasına devam etmek istediği için Amerikan Hastanesi’nde işe başladığını söyleyen Külür, şimdi kendi ekibiyle çalışmalarına kliniğinde devam ettiğini anlattı ve sosyal sorumluluk projelerinden de bahsetti.

Memorial Hastanesi’nde Bölüm Başkanı olarak çalıştığı 10 yıl boyunca başlattığı uygulamayı anlatan Dr. Emek Külür, “Türkiye’de çok ciddi bir gerçek var ki, 6 yaşındaki çocukların yüzde 80’inin ağzında çürük var. Bu gerçekle yüzleştiğimde çocuklara ücretsiz muayene koydum. 2 yaşından 6 yaşına kadar çocuklar ücretsiz diş muayenesine geldiler. Şimdi kendi kliniğimizde aynı uygulamaya devam ediyoruz. Önemli olan o çocukların çürüksüz 40 yaşına kadar bile yaşayabileceği bilincini aşılamak” dedi.

Külür, mesleğiyle ilgili bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirmek istediğini söyledi ve şunları anlattı: “Eşim gönlünü spora vermiş bir işadamı. O, gençleri spora yönlendirmek için kendi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yaklaşık 15 tane spor okulu açtı. Benim de hayatımın büyük bir bölümünü dişle ilgili çalışmalarım oluşturuyor. Ve yapmayı planladığım proje de bununla ilgili. Çünkü Türkiye’de ciddi anlamda ağız hijyen ve eğitimi son derece düşük. Yaklaşık olarak 6 yaşındaki çocukların yüzde 80’ninin ağzında çürük var. Bu çocuklara ciddi bir eğitim vermek gerekiyor. Benim şu anda üzerinde çalıştığım ve hayalini kurduğum şey bunu hayata geçirmek”

DR.EMEK KÜLÜR'DEN GENÇLERE TAVSİYELER

Emek Külür radyo programında gençlere de tavsiyelerde bulundu ve şunları söyledi:

  • Bilgi ve kendine güven birleşmeli. Bir işe hakim olmak, onlara o işi yapabilme cesareti de vermeli.
  • Lütfen 5 duyunuzu harekete geçirin. Hayatı görerek, duyarak, koklayarak, hissederek ve düşünerek yaşayın.
  • Ben hala daha film izlerken de otobiyografi izlemeyi seviyorum, kitap okurken de otobiyografileri okuyorum. Kesinlikle oto biyografi okusunlar ve gerçekten ne yapmak istiyorlarsa ona emek harcasınlar.
  • Hayatta hiçbir şey size hazır gelmez, onu gidip almak gerekir.
  • Ego bıçak sırtı bir duygudur. Onu ayrımlayamazsa o insanın ruhu bir tutsak olabilir, hatta kendini yok edebilir.
  • Üniversitede okuyan tüm arkadaşlar kendilerini girişimci olarak görmeli. Şu anda öğreniyorlar. Bir sonraki adımda da uygulamak için kendilerini istedikleri pozisyonlara hazırlayacaklar. Yani onlar da birer girişimci olacak.