Ola Magazin Röportaj

separator

"Çocuk da Yaptı Kariyer de"

Hayattan ne istediğini bilen ve deyim yerindeyse, tuttuğunu koparan bir kadın, Emek Külür. Küçük yaşından itibaren diş hekimi olmayı kafasına koymuş.Şimdi, Nişantaşı'nda bulunan kliniğinde kendi başarılı ekibiyle çalışmaya devam eden Emek Hanım ile "kadın" gözüyle iş hayatını ve özel yaşamını konuştuk.

"Zor bir mesleğim var ve sürekli zinde olmak zorundayım.Bu yüzden kendime ara ara izin verip, enerji depolamaya kaçıyorum.bunu yapmak zorundayım."

Emek Külür'iin başarı hikayesi nasıl başladı ve gelişti?

Diş hekimliğini seçmemin asıl nedeni, hem doktor hem de kendi işimin sahibi olabilmek istememdi. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği'ni bitirdikten sonra Amerika'ya gittim. Yalnız yaşama ve okuma ideallerim sayesinde New York Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne 2 yıllık implant programına kabul edildim ve mesleğimle yüzleşmem burada başladı. Başlarda çok zorlandım ancak zamanla başarılı olduğumu görünce işime daha sıkı sarıldım. 
Türkiye'ye döndüğümde bir süre iyi hastanelerde çalıştım. Kendi işimi yapmak istediğim için kısa bir zaman sonra Smile Institude Advanced Dentistry Kliniği'ni açtım. Şimdi tüm seramikleri kendi elimde işleyerek zevkle çalışıyorum. Londra'ya gidip yüz estetiği ile ilgili programlara katılıyorum. Almanya’da Lazer programına gidiyorum. Özel cerrahi programlara da katılarak işimden zevk almaya devam ediyorum.

Smile Institute'de ne gibi hizmetler veriliyor?

Diş hekimliğinin tüm branşlarında hizmet veriyoruz, ama benim özellikle ilgilendiğim cerrahi, implant ve estetik. Orthodonti yani diş telleriyle de ilgili bilgi ve klinik tecrübem var. Dolayısıyla bir vakaya bakarken bir çok yönden değerlendirip kombinasyon tedavilerle çok daha hızlı, doğru ve kolay çözebiliyoruz. Yeni olarak geliştirdiğim bir tedavi sistemi var. Estetik doğal dişler ve gülümseme üzerine çalışırken, yüzdeki diğer dokularında doğal olarak yenilenmesi gerekliliğini fark ettim. Zamanla yıpranmış eksilmiş dişleri 20 yaşına çevirsek de, dudaklar, elmacık kemikleri, yanaklar ve kaşlar maalesef zamanın etkisiyle yaşı göstermeye devam ediyor. Dolayısıyla dişlerle birlikte tüm yüzü değerlendiriyoruz. Botox ve dermal dolgu maddeleriyle dokuları yeniliyoruz. Yüzü bir bütün olarak ele alıp dişlerle birlikte tedavi planlaması yapınca sonuçlar çok daha güzel oluyor.

İşiniz dolayısıyla narin, çabuk kırılan bir imaj sergilemiyorsunuz. Bu mesleğin seçiminde karakteristik özelliklerin yeri nedir?

Doktorluk mesleğinde zaten biraz, güçlü olmak zorundasınız. Güçlü duracaksın ki, hasta kendini sana emanet etsin. Sempatik duracaksın ki, rahatlasın. Psikolojiden anlayacaksın ve sentezleyebileceksin ki hastanla iletişim kurabilesin. Vizyonun geniş olacak ki, hastanın beklentisini anlayabilesin. Özellikle estetik tedavilerde hastanın beklentisini ve bunun ne kadar realize edilebileceğini anlamak, hastaya anlatabilmek çok önemli. Bizim işimiz her ne kadar hayatımızı kazandığımız mesleğimiz olsa da aslında hobi olması şart bir meslek.

Yine işinizden dolayı kendinizi sürekli güçlü ve dimdik durmak durumunda hissediyor musunuz?

Hastanızın karşısına sağlıklı, düzgün ve zinde çıkmanız şart. O yüzden hafta içi erken yatıyorum. Çok fazla dışarıda program yapmıyorum. Ama hafta sonu beyninizi rahatlatacak stres atacağınız birşeyler yapmanız şart. Ben iki ayda bir mutlaka bir seyahat programı yapıyorum.

Hırslı mısınız?

Kafama koyduğumu yaparım. Yapılması zor şeyleri yapmaya ise bayılırım. Kolayı hiç tercih etmedim hayatımda. Taviz vermeyi de sevmem. O yüzden hayat daha kolay olabilecekken bana biraz daha zor olmuş olabilir. Maddi hırslarım olmayabilir, ama manevi hırslarım var galiba.

Adrenalin seven biri misiniz? Sporla aranız nasıl?

Adrenalin seviyordum, ama artık daha güvenli yaşamayı tercih ediyorum. Tüm sorumluluğunu taşıdığım çok seker bir kızım var çünkü. Eşimle birlikte Yasemin doğmadan önce Türkiye Pist Şampiyonası'na katılmıştım. Onun dışında profesyonel yaptığım hiçbir spor yok ama hepsinden biraz anlarım. Aklınıza ne geliyorsa sorun , illa ki denemişimdir.

Mesleğinizdeki güçlü imajınızın sizi yorduğu ya da zaman zaman pes etmek istediğiniz oldu mu?

Bizim mesleğimizde çok feminen görünmemek gerekli. Hastaların senin erkek yada kadın olduğunu unutması, sadece doktoru olarak görmesi gerekli. Özel hayatında da düzgünlük ve güvenirlilik şart. Istediğiniz gibi eğlenip, giyinemezsiniz. En azından ben böyle düşünüyorum. Hastaların size güven ve saygısı için imajı düzgün tutmak şart. Açıkçası yorucumu derseniz, evet. Bazen çok bunaltıcı. İşte o zamanlarda kaçacak yerlerinizin ve arkadaşlarınızın olması şart. Yoğun iş temposundan kızınıza zaman ayırdığınızda birlikte neler yapıyorsunuz? Birlikte yemek yapıp, süslü masalar hazırlıyoruz. Karşılıklı kadehlerimizi tokuşturarak kızkıza sohbet ediyoruz ve ikimiz de buna bayılıyoruz. Bakım saatimiz var, ikimiz de yüz maske-leriyle oturup yan yana televizyon izliyoruz. Eve geç gideceksem, Yasemin benim yatağımda yatıyor. Ben hiç çocuk diliyle konuşmadım onunla. Hep en doğru şekliyle anlattım hayatı, yasak koymadım. O yüzden şimdi beni çok iyi anlıyor ve güveniyor.

Kadınların çalışma hayatındaki yerini nasıl görüyorsunuz?

Kadınlar erkeklere göre daha prensipli ve hırslı. Aynı anda bir çok işi bir arada yürütme yeteneğimiz olduğu için sistemde önemli bir yerimiz olduğunu düşünüyorum. Organizasyon kısmında ise, erkekler daha üstün.

Kariyer ve hayat planınız var mı? Yoksa hayatın getirdikleriyle anı yaşayarak mı hareket ediyorsunuz?

Kariyer ve hayatla ilgili 15 yıl önce planlanm vardı ve çoğuna ulaştım. Şimdi, deneyim ve bilgi birikimimin getirdiği bir lüks olarak, hem işim de hem de özel hayatımda günümü en güzel şekilde yaşamayı ve anı yaşamayı tercih ediyorum. Gelecekle ilgili tek planım ise; sağlık, huzur ve mutluluk.

olala Magazin / Eylül - Ekim 2011